Rada pre poradenstvo v sociálnej práci (RPSP) vznikla v roku 1991 ako občianske združenie na podnet vtedajších pracovníkov Ústavu prof. MUDr. Karola Matulaya v Bratislave. Jej cieľom bolo a je hľadať spôsoby podpory ľuďom so zdravotným postihnutím.
RPSP vznikla ako združenie ľudí, ktorí na rôznej úrovni prežívajú zodpovednosť za riešenie životných podmienok ľudí so zdravotným postihnutím, a ktorí im zároveň pomáhajú formulovať požiadavky tvoriace súčasť ich života, v súlade so základnými ľudskými a zákonnými normami. Proces zmeny života je reforma, hľadajúca a realizujúca také podmienky, aby boli minimalizované sociálne dôsledky zdravotného postihnutia v živote človeka.
RPSP pôsobila a aj v súčasnosti pôsobí pri uskutočňovaní zmien v živote občanov so zdravotným postihnutím formou osobných kontaktov, na konkrétnych akciách, seminároch, školeniach, konferenciách a sprostredkúva nové poznatky z oblasti sociálnej práce a sociálnych služieb, ale aj komplexnej podpory a integrovanej starostlivosti u nás a v zahraničí.
V roku 1996 došlo k profesionalizácii združenia a vzniku centra RPSP v Bratislave, čo sa odrazilo v zmene zamerania po stránke obsahovej aj formálnej. RPSP rozšírila svoju prácu o nové cieľové skupiny: starších občanov a mládež zo sociálne znevýhodneného prostredia.
V súčasnosti má RPSP pracoviská v Bratislave, Leviciach a Žiline.
Našou víziou je:
Dôstojný a rovnoprávny život pre každého človeka.
Naším poslaním je:
• Meniť postoje spoločnosti k prijímaniu odlišnosti
• Vytvárať a podporovať inkluzívne spoločenské prostredie
• Rozvíjať systémy podpory
• Vytvárať príležitosti (pre všetkých)
• Presadzovať, ochraňovať a zabezpečovať práva a záujmy ľudí ohrozených a nachádzajúcich sa v nepriaznivých životných situáciách
Poslanie napĺňame spolu s ľuďmi so zdravotným postihnutím a ich sociálnou sieťou
Hodnoty, ktoré vyznávame:
Hodnota života
Prirodzená dôstojnosť
Úcta a rešpekt
Spravodlivosť
Rovnocennosť (Rovnosť)
Sebaurčenie
Akceptácia
Tolerancia
Pokora
Rada pre poradenstvo v sociálnej práci
- Podporuje a iniciuje zlepšovanie kvality sociálnych služieb ich transformáciu, deinštitucionalizáciu, decentralizáciu a zvyšovanie kvality života všetkých ľudí
- Poskytuje vzdelávanie, poradenstvo a supervíziu pre mimovládne organizácie, samosprávu a štátnu správu v oblasti sociálnych služieb
- Poskytuje základné a špecializované poradenstvo a sociálnu rehabilitáciu pre prijímateľov sociálnych služieb, ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, postihnutých a starších občanov v oblasti sociálnych služieb
- Navrhuje a realizuje inovatívne pilotné projekty.
Pracovníci Rady a členovia združenia majú záujem na zmene spoločenského prostredia v záujme podpory ľudskej a občianskej dôstojnosti ľudí so špecifickými potrebami.
Svoje služby ponúkame najmä občanom so zdravotným postihnutím a starším občanom, pracovníkom štátnych a mimovládnych neziskových organizácií, samosprávnym krajom, študentom, starostom miest a obcí a dobrovoľníkom.