V roku 2018 začala Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej Republiky v spolupráci s partnermi: Radou pre poradenstvo v sociálnej práci, Slovenskou úniou podporovaného zamestnávaniaa Fakultou architektúry STU –Výskumným a školiacim centrom bezbariérového navrhovania – CEDA realizovať národný projekt Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov – https://npdi.gov.sk/ .
Projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Cieľom projektu je intenzívna podpora zamestnancov a zriaďovateľov zariadení sociálnych služieb v ich príprave na proces transformácie daných zariadení. Výsledkom budú kvalitne pripravené transformačné plány pre všetky zapojené zariadenia. V rámci projektu bude zapojeným subjektom poskytované poradenstvo, konzultácie, supervízie a vzdelávanie v rámci certifikovaných kurzov, informačných seminárov a tematických workshopov. Vzdelávanie je zamerané na rôzne oblasti deinštitucionalizácie, napr.: na riadenie zmien počas procesu transformácie zariadenia, prípravu pracovníkov zariadení na zmenu prístupu ku klientom (dôraz na individuálny prístup), na oboznámenie sa s princípmi univerzálneho navrhovania v architektúre, na predstavenie nových foriem práce s klientami, ktoré sú zamerané na aktivizáciu a rozvoj pracovných zručností s cieľom začleniť klientov do pracovného procesu, atď.
Súčasťou projektu je aj dôkladné hodnotenie pripravenosti jednotlivých zariadení na proces transformácie a informačná kampaň, ktorá bude realizovaná najmä prostredníctvom komunitných aktivít s cieľom vytvárať pozitívne vzťahy v lokalite, v ktorej bude prebiehať proces deinštitucionalizácie.
Do projektu sa postupne v štyroch cykloch zapojí 96 zariadení sociálnych služieb po celom Slovensku, pričom ich zapojenie bude trvať 23 mesiacov. V súčasnosti prebieha 1.cyklus, do ktorého je zapojených 25 zariadení sociálnych služieb.
Aj vďaka národnému projektu Slovensko postupne napĺňa Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý kladie dôraz na zabezpečenie rovnakých práv všetkých osôb so zdravotným postihnutím, vrátane ich práva na život v spoločenstve s rovnakými možnosťami a voľbami ako majú ostatní ľudia.
Prijímateľ NFP:
Implementačná agentúra MPSVR SR (ďalej len IA MPSVR SR)
Partneri:
1.Rada pre poradenstvo v sociálnej práci (ďalej len RPSP)
2.Slovenská únia podporovaného zamestnávania (ďalej len SUPZ)
3.Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry STU, Výskumné a školiace centrum bezbariérového navrhovania – CEDA FA STU (ďalej len CEDA
Operačný program: Ľudské zdroje
Prioritná os: 4 – Sociálne začlenenie
Špecifický cieľ: 4.2.1 – Prechod z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť
Kategórie regiónov: celé územie Slovenskej republiky
Doba realizácie: august 2018 až október 2023
Cieľové skupiny:
• deti a plnoleté fyzické osoby, ktorým sa poskytujú sociálne služby
• verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb
• zamestnanci vykonávajúci politiky a opatrenia v oblasti sociálneho začlenenia vo verejnom aj v neverejnom sektore
Aktivita 1: Podpora transformačných tímov pri tvorbe a realizácii transformačných plánov
Podaktivita 1.1 – Zriadenie a činnosť riadiaceho výboru projektu
Podaktivita 1.2 – Zriadenie a činnosť metodického a koordinačného tímu DI
Podaktivita 1.3 – Výber zariadení sociálnych služieb
Podaktivita 1.4 – Monitoring a hodnotenie pripravenosti zapojených
zariadení sociálnych služieb a odborná oponentúra transformačného plánu v zapojených zariadeniach sociálnych služieb.
Podaktivita 1.5 – Príprava a vzdelávanie manažmentu poskytovateľov
a zriaďovateľov sociálnych služieb v oblasti manažmentu a riadenia prechodu z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť – akreditované vzdelávanie
Podaktivita 1.6 – Podpora transformačných tímov
Podaktivita 1.7 – Diseminácia a práca s komunitou